fbpx

mobile

Economist Financiar-contabil

Recrutam pentru unul din clienții noștri, companie ce activează în domeniul gazelor naturale, 1 Economist pentru departamentul Financiar-contabil pentru sediul din București.

Scopul principal al postului: Inregistrarea, reflectarea si verifica in expresie valorică a proceselor economice din cadrul societății cu respectarea prevederilor legale contabile si fiscal romane în vigoare.
Sa pună la dispoziția Contabilului Șef toate informațiile necesare pentru întocmirea de rapoarte către autoritățile române, actionarii si conducerea societății.

Responsabilități

* Verifica si inregistreaza lunar in programul contabil dobânzile si comisioanele aferente contractelor de credit ale societății;
* Inregistreaza reevaluarea lunara a conturilor in valuta, a creditelor si dobanzilor in valuta;
* Tine evidenta contractelor de credit ale societății –rambursări, dobânzi și comisioane;
* Informeaza în scris conducerea societății pana pe data de 20 ale lunii privind ratele, dobânzile si comisioanele aferente contractelor de credit ale societății scadente pe data de 1 a lunii următoare;
* Gestionează,verifica si transmite documentația in vederea incheierii SGB-urilor, contractelor de garantie, de credit si acte aditionale;
* Calculeaza si inregistreaza lunar in programul de contabilitate dobanzile aferente imprumuturilor intragrup;
* Calculeaza si inregistreaza lunar in programul contabil cheltuiala cu redeventa pe baza raportului privind cantitățile de gaze distribuite primit de la departamentul comercial;
* Tine evidenta contului „creante imobilizate” (scrisori de garantie bancara si împrumuturi acordate) si inregistreaza in programul contabil operațiunile efectuate pe acest cont;
* Verifica lunar avansurile primite de la clienți si inregistreaza in programul contabil TVA colectat pentru acestea, pentru cazurile in care nu a fost emisa factura fiscala catre acestia;
* Verifica si tine evidenta lunara a cheltuielilor aferente bransamentelor;
* Înregistrează lunar in programul contabil notele aferente investitiilor in curs pentru extinderi si bransamente;
* Tine evidenta lunara a garantiilor primite de la clienți si informeaza in scris economistul responsabil cu întocmirea propunerii de plăți privind scadentele acestora;
* Verifica și tine evidenta contului debitori diverși;
* Verifica corectitudinea calculului salariilor pe baza statului de plata;
* Aloca costurile salariale pe centre de cost si puncte de lucru conform bugetului aprobat;
* Inregistreaza nota contabila privind salariile;
* Intocmeste cash-flow-ul saptamanal si-l transmite către Directorul Economic;
* Întocmește si transmite lunar analiza veniturilor din vanzare gaz si servicii către conducerea societății pana pe data de 30 ale lunii următoare ;
* Transmite Contabilului Șef lunar, pana pe 15 ale lunii următoare o situație privind componenta soldului conturilor 167, 418, 419, 461, 462, 475, 518, 267;
* Verifica lunar jurnalele de TVA pentru cumparari si vanzari pana pe data de 20 a lunii următoare, în vederea intocmirii decontului de TVA (D300);
* Participa la întocmirea raportărilor către ANRE cu privire la evidentele contabile reglementate și stabilirea prețurilor si tarifelor reglementate;
* Participa la inventarierea anuala

Cerințe

* Studii economice superioare;
* Experiența minim 5 ani în domeniul financiar-contabil
* Cunoașterea standardelor de contabilitate românească, a legii contabilitatii, a Codului Fiscal, a normelor de aplicare a acestuia și a legislației specifice domeniului de activitate (gaze naturale)
* Capacitate de cooperare, mod de lucru sistematic, capacitate de organizare, credibilitate;
* Competențe de utilizare a programelor de contabilitate si operare PC (Windows, Word, Excel, Power point, programe specifice firmei);
* Buna gandire conceptuala si analitica, capacitate de sinteza;
* Bune abilitati de planificare;

Oferte (bonusuri)

* Salariu atractiv
* Pachet bun de beneficii
* Contract pe perioada nedeterminata