fbpx

mobile

Contabil Sef

Recrutam Contabil Sef pentru unul din clientii nostri, o companie ce activeaza in domeniul gazelor naturale. Locatie centrala – Piata Unirii.

Responsabilități

  • Organizeaza, verifica si asigura desfasurarea activitatii Departamentului financiar contabil si a personalului din subordine;
  • Cunoaste si aplica in mod continuu legislatia financiar-contabila si fiscala specifica domeniului de activitate al societatii
  • Urmăreşte înregistrarea cronologică şi sistematică în contabilitate a tuturor operaţiilor patrimoniale;
  • Asigură controlul înregistrărilor contabile, procedeele de prelucrare a datelor şi exactitatea acestora si ia masurile necesare in vederea remedierii deficientelor constatate;
  • Organizează si răspunde pentru păstrarea documentelor justificative, a registrelor obligatorii şi bilanţurilor contabile
  • Organizeaza, participa si raspunde pentru intocmirea lucrarilor de inchidere a exercitiului financiar-contabil, operatiunile de inventariere a patrimoniului urmărind modul de valorificare a rezultatelor inventarierii si prezinta conducerii spre aprobare propunerile de valorificare a inventarierii;
  • Reconciliaza conturile sintetice din balanta contabila cu situatiile analitice transmise de economistii din subordine;
  • Asigură si raspunde pentru întocmirea corecta si la termenele stabilite prin reglementările specifice a raportărilor destinate Administraţiei Financiare şi de control, bancare, statistice;
  • Asigură si raspunde pentru întocmirea corecta si la termenele stabilite prin reglementările specifice a situatiilor financiare semestriale si anuale cerute de autoritatile romane conform legislatiei in vigoare;
  • Calculeaza trimestrial impozitul pe profit in conformitate cu prevederile in vigoare ale Legii 571/2003 cu modificarile si completarile ulterioare;
  • Urmareste respectarea obligatiilor de plata catre Bugetul Statului;
  • Intocmeste si transmite raportarile catre ANRE cu privire la evidentele contabile reglementate si stabilirea preturilor si tarifelor reglementate;

Cerințe

  • Studii economice superioare
  • Minim 5 ani experienta pe o pozitie similara (legislatie financiar-contabila; contabilitate financiara si de gestiune)
  • Cunoasterea standardelor de contabilitate romaneasca, a legii contabilitatii, a Codului Fiscal, a normelor de aplicare a acestuia, a reglementarilor contabile privind intocmirea si depunerea situatiilor financiare, a reglementarilor privind intocmirea inregistrarea si organizarea documentelor si registrelor contabile si a legislatiei specifice domeniului de activitate privind raportarile contabile catre ANRE.

Competente personale:

  • Calitati de lider, intuitie, capacitati de cooperare, mod de lucru sistematic, capacitate de organizare, credibilitate;
  • Competente de utilizare a programelor de contabilitate si de operare PC (Windows, Word, Excel, Power point);
  • Capabil sa-i motiveze pe ceilalti si sa contribuie la dezvoltarea profesionala a acestora;

Oferte (bonusuri)

  • Salariu motivant
  • Pachet beneficii
  • Contract perioada nedeterminata