fbpx

mobile

Contabil Sef (perioada determinata)

Recrutam pentru unul din clienții noștri, companie ce activează in domeniul agricol, 1 Contabil Sef pentru sediul din București.

Responsabilități

  • Organizeaza, verifica si asigura desfasurarea activitatii Departamentului financiar contabil si a personalului din subordine;
  • Cunoaste, isi însușește si aplica in mod continuu legislatia financiar-contabila si fiscala specifica domeniului de activitate al societății;
  • Este responsabil pentru întocmirea si înregistrarea documentelor justificative privind operaţiile contabile ;
  • Urmăreşte înregistrarea cronologică şi sistematică în contabilitate a tuturor operaţiilor patrimoniale;
  • Asigură controlul înregistrărilor contabile, procedeele de prelucrare a datelor şi exactitatea acestora si ia măsurile necesare in vederea remedierii deficientelor constatate;
  • Organizează si răspunde pentru păstrarea documentelor justificative, a registrelor obligatorii şi bilanţurilor contabile
  • Organizeaza, participă si răspunde pentru întocmirea lucrărilor de inchidere a exercitiului financiar contabil, operațiunile de inventariere a patrimoniului urmărind modul de valorificare a rezultatelor inventarierii si prezinta conducerii spre aprobare propunerile de valorificare a inventarierii;
  • Reconciliaza conturile sintetice din balanța contabilă cu situațiile analitice transmise de economiști din subordine;
  • Inregistreaza inchiderea cheltuielilor si a veniturilor la sfarsitul fiecărei luni calendaristice;
  • Asigură si răspunde pentru întocmirea corecta si la termenele stabilite prin reglementările specifice a raportărilor destinate Administraţiei Financiare şi de control, bancare, statistici;
  • Asigură si răspunde pentru întocmirea corecta si la termenele stabilite prin reglementările specifice a situațiilor financiare semestriale si anuale cerute de autoritățile romane conform legislației in vigoare;
  • Calculeaza trimestrial impozitul pe profit in conformitate cu prevederile in vigoare ale Legii 571/2003 cu modificările si completarile ulterioare;
  • Urmărește respectarea obligatiilor de plata către Bugetul Statului;
  • Întocmește diverse situații periodice solicitate de către conducerea societății, bănci sau partenerii cu care colaborează societatea;

Cerințe

  • Studii economice superioare
  • Min 5 ani experienta pe o pozitie similara (legislatie financiar-contabila; contabilitate financiara si de gestiune)
  • Cunoașterea standardelor de contabilitate românească, a legii contabilitatii, a Codului Fiscal, a normelor de aplicare a acestuia, a reglementărilor contabile privind întocmirea si depunerea situațiilor financiare, a reglementărilor privind întocmirea înregistrarea si organizarea documentelor si registrelor contabile si a legislației specifice .

Competente personale

  • Calitati de lider, intuitie, capacitati de cooperare, mod de lucru sistematic, capacitate de organizare, credibilitate;
  • Competențe de utilizare a programelor de contabilitate si de operare PC (Windows, Word, Excel, Power point);
  • Buna gandire conceptuala si analitica, capacitate de sinteza;
  • Excelente abilitati de comunicare si prezentare;
  • Implicare si capacitate de lucru cu puțină supervizare;
  • Capabil să-i motiveze pe ceilalți si sa contribuie la dezvoltarea profesională a acestora;

Oferte (bonusuri)

  • Salariu motivant
  • Pachet bun de beneficii